Във фирмата Ви е възникнал казус, свързан с прекратяването на членството на починал съдружник? Адвокатско дружество „SofLaw – Дотова и Божинова“ осигурява юридически консултации в сферата на търговското право, в това число и в областта на дружествените правоотношения. Предоставяме правно съдействие, консултация и помощ по въпроси, свързани с членството на съдружниците и произтичащите от него права и задължения.
В тази връзка предлагаме активна работа за разрешаване на казуси, свързани с наследяване на дружествени дялове в различни видове търговски дружества.
За наследяване на дружествен дял говорим, когато настъпи смърт на един от членовете на дружеството, тъй като законът обвързва настъпването на този факт с пораждане на определени права за наследниците. Въпроси възникват най-често в рамките на дружество с ограничена отговорност или еднолично такова, за които е предвидена специална процедура за приемане на нов съдружник.
Наследяване на дружествен дял в ООД
Дружественият дял представлява част от имуществото на дружеството. Самото му притежаване е имуществено право на съдружника. Наследяването също е имуществено право. При смърт на съдружник в ООД може да се наследи само дружественият дял на починалия, но не и неговото членствено правоотношение, което е част от личната му правна сфера и не може да бъде обект на наследяване.
Т. е. наследникът няма право да стане съдружник само на основание смъртта на наследодателя, който преди това е членувал в съответното търговско дружество. Обект на наследяване остава дружественият дял и отговарящата на него полагаща се на наследодателя печалба.
Наследниците получават правото да поискат да им бъде изплатена стойността на дружествените дялове на наследодателя.
Ако в дружественият договор е предвидено, че наследниците получават правото да приемат членството в дружеството на своя наследодател, нещата могат да се развият по друг начин и да се задейства процедура за приемане на наследника като нов съдружник. Отказът от членство в този случай не се смята за отказ от дружествен дял, който и в този случай следва да се изплати на отказалия се от членството в дружеството наследник.
Какво се случва при смърт на съдружник в събирателно дружество
Ако в учредителния договор е предвидено, че дружеството продължава да съществува, въпреки прекратяването на членството на някой от съдружниците, в случай, че то е настъпило поради смърт на съдружника, наследниците му получават право да встъпят в дружеството.
Необходимо е наследникът на починалия съдружник да изяви желание да встъпи в дружеството на неговото място в 3-месечен срок от откриване на наследството, т. е. от настъпването на смъртта.
В случай, че наследникът не желае да встъпи като съдружник, той получава парична компенсация. Размерът ѝ се равнява на стойността на дела на починалия като към нея се прибавя и делът от годишната печалба за периода до прекратяване на членството.
Добър адвокат
Професионална помощ
краен резултат