Когато едно лице почине, обикновено оставя наследници – родители, деца, съпруг и други, които получават наследството на починалия. Почти всеки от нас в даден момент от живота си се сблъсква с проблеми при наследяването.
С обществените отношения, които възникват по повод смъртта на едно физическо лице и във връзка с преминаването на имуществото му към други определени от закона или от последната воля на починалия лица, се занимава наследственото право.
Адвокат по наследствено право в София
Предлагаме следните услуги във връзка със завеждане или водене на дела по наследствено право:
- Приемане на наследство по опис;
- Отказ от наследство;
- Делба на наследство;
- Консултация при съставяне на дарения и завещания;
- Спорове между наследници;
- Възстановяване на запазена част от наследството;
- Отмяна на завещателни и дарствени разпореждания;
- Права на наследник;
- Цялостно консултиране при наследяванел.
Наследственото право е съвкупност от гражданскоправни норми, уреждащи обществените отношения по повод смъртта на едно физическо лице и във връзка с преминаването на неговото имущество към други лица.
Наследството се открива в момента на смъртта на наследодателя в последното му местожителство. Моментът на смъртта има правно значение за: определяне кръга на наследниците, определяне на състава на наследственото имущество, преценка на действителността на сделките с наследството.
Мястото на откриване на наследството е последното местожителство. Тоест това е последният постоянен адрес на починалия. Местооткриването има правно значение за: приемането на наследството, отказа от наследство, подсъдността на исковете за наследство. Наследяването се осъществява по закон и по завещание.
При наследяването по закон законът определя кои са наследниците и какъв е размерът на дяловете им. Кръгът на наследниците по закон включва роднини на наследодателя и преживелият съпруг на наследодателя. Всички тези роднини на наследодателя се подреждат в четири реда наследници, а преживелият съпруг сънаследява с първи, втори и трети ред и изключва четвърти.
При завещанието завещателят се разпорежда с имуществото си в полза на едно или няколко лица за след смъртта му. Обикновено хората свързват наследяването с придобиването на някакво имущество. В действителност обаче, наследството включва както правата, така и задълженията на наследодателя – банкови кредити, заеми към физически лица, неплатени сметки, задължения за данъци и др.
Наследството е съвкупността от имуществените наследими права и задължения на наследодателя.
Юристи за разрешаване на казуси по наследствено право
Често срещани са ситуациите, при които наследниците не са били наясно с това и остават разочаровани, след като разберат, че освен права, получават в наследство и задължения или дори повече задължения, или само задължения.
При такава ситуация е много важно да сте запознати с правото, което Ви дава закона, а именно да направите отказ от наследство. Като адвокати, практикуващи в сферата наследствено право, бихме могли да Ви консултираме относно процедурата за отказ от наследство, какви документи са Ви необходими и изобщо дали е във Ваш интерес да правите отказ от наследство.
В сферата на наследственото право в адвокатска кантора „Soflaw Дотова и Божинова“ може да получите правна помощ във връзка с: правата на наследника, размер на наследствени дялове, оспорване на завещание, доброволна и съдебна делба на наследство, приемане на наследство по опис, отказ от наследство, дело за възстановяване на запазена част от наследството и други въпроси, касаещи наследяването.
Добър адвокат
Професионална помощ
краен резултат