Вероятно знаете колко е важно изготвянето на предварителен договор за покупко-продажба, когато закупувате недвижим имот. Този договор е от съществено значение за легалността и финализирането на сделката. В него се описват всички важни права и задължения на страните по договора, показва се срокът на сключването на нотариалния акт, капарото, цената, неустойки, ако има такива други факти, с които се предпазвате от евентуална имотна измама.
Ние от адвокатска кантора „SofLaw – Дотова и Божинова“ сме тук за да ви помогнем и разясним особеностите на предварителните договори за покупко-продажба. Ще ви обясним какво трябва да съдържат, за да знаете и да сте подготвени, ако ви предстои да закупите недвижим имот.
Предварителният договор за покупко-продажба трябва да съдържа няколко основни разпоредби
Когато подписвате предварителен договор за покупко-продажба е важно да се запознаете добре със съдържанието му и да следите дали съдържа някои основни задължителни разпоредби. Едно от основните неща, които трябва да съдържа договорът е крайната цена на продажбата. Щом е вписана там, тя е окончателна и не може да търпи промени. Даденото предварително капаро пък е гаранция за цената.
В договора трябва да е написана и клауза за крайната дата на сключването на сделката с нотариален акт. Датата трябва да е написана с цифри точно и ясно, да включва деня, месеца и годината на сделката. Трябва да се договори и дата, на която новият собственик може да се нанесе в купения от него имот. Това предаване на владеене на имота може да бъде и под формата на точна дата, но и като срок. Задължително е да се посочи едно от двете и да се уговорят условията на нанасянето на новия собственик.
Следете и дали договорът съдържа крайната дата, на която строителят ще получи Удостоверение за въвеждане в експлоатация. Трябва да се впише и, че имотът няма никакви вещноправни тежести – ипотеки или възбрана, както и че няма права на трети лица върху него и няма да се сключват други предварителни договори, докато двете страни са в настоящата сделка. Хубаво е да се впише клауза за неустойка, ако твърдението, че имотът няма тежести се окаже невярно.
Проверете договора внимателно преди да го подпишете и погледнете дали не са включени и неустойки към вас. Тези неустойки могат да са свързани с незаписването на връщане на капарото или да се предвидят неустойки на едната страна, които зависят от много събития и са трудно доказуеми от другата страна по договора.
Бъдете мнителни всеки път, когато подписвате предварителен договор за покупко-продажба, за да си избегнете доста сериозни проблеми в бъдеще, ако има нередности по него. Винаги можете да се свържете с нас, за да изготвим предварителния договор, за да сте сигурни, че всичко е законно и изрядно при сключването на сделката.
Добър адвокат
Професионална помощ
краен резултат